Historie a současnost

Historie

O počátcích pacovské knihovny mnoho písemných dokladů neexistuje.Městská knihovna Pacov byla založena v roce 1923 na základě Prvního knihovnického zákona z roku 1919, který ukládal obcím zřizovat obecní knihovny. První dochované statistické údaje pocházejí až z roku 1938. Do roku 1953 pracovali v knihovně jen dobrovolní knihovníci. Prvním profesionálním knihovníkem se stal v roce 1953 Leopold Procházka. Knihovna se několikrát stěhovala. Z počátku sídlila v budově radnice, později ve dvoře u Pokorných, odtud se stěhovala do budovy v ulici Antonína Sovy (dům, ve kterém Antonín Sova zemřel). Od října 2011 je knihovna umístěna v prostorách pacovského zámku.

Současnost

Od října 2011 sídlí knihovna v prostorách pacovského zámku, ve kterém se nachází Regionální kulturní a společenské centrum a Městský úřad Pacov. V knihovně jsou 2 oddělení, oddělení pro dospělé a oddělení pro děti. Čtenářům jsou k dispozici knihy, periodika, zvukové knihy, mohou využít 12 počítačů, tiskárnu s kopírkou a WIFI připojení k internetu. O čtenáře se starají 3 profesionální knihovnice.